použijte jiný prohlížeč než Internet Explorer!!!

Předvolební snění

Datum: 3.7.2010

Nedávno se mi zdál sen. Seděl jsem v sále přeplněném lidmi a od pultu k nám promlouval řečník:

- Vážení, naše strana se hlásí k odkazu Mistra Jana Husa ... jsme proti mnohoobročnictví při výkonu veřejných funkcí. Každý politik má zastávat jediný úřad, aby v něm mohl odvádět stoprocentní práci ... místností zaburácel potlesk.
- Když nás zvolíte do zastupitelstva města, budeme prosazovat ty projekty, které dnes najdete v našem programu a žádné jiné, v tom vidíme smysl zastupitelské demokracie … lidé vstávali a znovu tleskali.

Pak jsem se probudil a uvědomil si, že to byl noční přelud, ale komu z nás by se nelíbil?

... pod čarou

Datum: 14.7.2010

-Blíží se podzimní komunální volby a brzy se ukáže, s čím jednotlivé politické strany přijdou. Nakolik budou jejich programy konkrétní? Budou natrvalo vystavené na webových stránkách? Jak se postaví k současnému výpadku v příjmech města … odprodejem obecního majetku, zvýšením zadlužení, či snížením výdajů?

-Katolická církev v minulosti prodělala stejně jako dnešní politici zkušenost s mnohoobročnictvím, ale nakonec fakticky dala za pravdu kritice například Mistra Jana Husa a do církevního práva zavedla zákaz držení více obročí (obročí = příjem spojený se zastáváním určité hodnosti v rámci církve). Církvi tato sebereflexe trvala několik staletí, bude zajímavé sledovat, jak dlouho se s tímto jevem budeme vypořádávat my.

-V současné době funguje model řízení obce, kdy radní čas od času překvapí své voliče dárkem v podobě do té doby veřejně nediskutované výstavby. Než se lidé nadechnou je záměr radními schválen a spěje ke své realizaci. V případě dobrého projektu to může být výhoda, ale platíme za to ztrátou zpětné kontroly a rozevírá se tím prostor pro korupci. Možná by bylo vhodnější, když by měli radní k významným záměrům jasný mandát z voleb.Následující diskuze je moderována, prosíme o dodržování NETIKETY, tedy zásad kultivované diskuze. V opačném případě budou příspěvky mazány či uživatelé blokováni. Každý příspěvek je potřeba zvěrohodnit uvedením mailové adresy v druhém poli, nebo provázat s účtem na sociální síti, např. s Facebookem kliknutím na jeho ikonu. Pokud zaznamenáváte problémy se zobrazením, použijte jiný prohlížeč než Internet Explorer.

comments powered by Disqus